Информације
Институција задужена за ажурирање садржаја: Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
-
есДневник (скраћеница од „електронски систем дневник“) je софтверско решење за вођење педагошке евиденције (оцене, изостанци, васпитно-дисциплинске мере, похвале, награде, итд.) и документације о ученику од стане установе. есДневник је заменио папирни дневниктако да се документација сада води у електронском облику.
ЕсДневник омогућава објективније и ефикасније вођење евиденције о образовно-васпитном раду ученика. есДневник скраћује наставницима време администрације, наставник види само оцене за свој предмет и не може да упише неколико оцена одједном. Систем обезбеђује да се поштује законско ограничење да ученик не може да буде питан из више оддва предмета дневно.
Коришћење есДневника утицало је на смањење броја жалби на оцене као и на број изостанака јер систем шаље аларм разредном старешини, родитељу и школи када се ученик приближи одређеном броју изостанака. Родитељима или другим законским заступницима ученика есДневник омогућава индивидуални увид у евиденције о ученику.
Последња измена: 2.2.2020.
-
Да, могу путем интернета да виде само оцене свог детета. Свим родитељима или другим законским заступницима ученика у школама које воде евиденције кроз есДневник омогућен је приступ порталу Мој есДневник, а налоге за приступ порталу издају школе.
Последња измена: 13.01.2020.
-
Пријемни испит организују уметничке школе и гимназије које имају одељења ученика са посебним способностима из различитих области (рачунарство и информатика, математика, физика, биологија и хемија, сценска и аудио-визуелна уметност, географија и историја, филолошке науке) или остварују део наставе на страном језику (билингвална одељења). Термин полагања пријемних испита утврђује Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
Пријемни испит се не полаже за упис у спортске гимназије и одељења ученика са посебним способностима за спорт, већ се прилаже потребна документација.
Више информација на: https://www.mpn.gov.rs/gimnazije/
Последња измена: 27.12.2021.
-
Ученици се, за претходну годину, могу информисати о образовним профилима и условима за упис путем података на линку.
У Конкурсу за упис ученика у први разред средње школе у Републици Србији се налази евиденција свих средњих школа у нашој земљи, са распоредом образовних профила/смерова по школама.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Полагањем завршног испита ученик стиче право за упис у средњу школу.
Приликом преласка ученика из школе у школу завршни испит се не полаже поново. Уколико желите да наставите школовање у некој другој средњој школи, потребно је да се обратите директору школе у којој желите да наставите школовање. Завршни испит се полаже на крају осмог разреда.
Уколико ученик мења образовни профил током другог, трећег или четвртог разреда у истој или другој школи, директор доноси решење којим се одређује полагање допунских испита.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Списак верификованих приватних средњих школа могуће је преузети на веб презентацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја, на линку.
Информацијама о верификованим приватним средњим школама на територији АП Војводине располаже Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Информацију о средњој школи у коју сте распоређени можете проверити након полагања завршног испита, пријемног испита (уколико ученик полаже), попуњене листе жеља коју потписује родитељ/старатељ и расподеле. Датуми се налазе у Календару уписа.
Потребно је да унесете додељену шифру ученика.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Да би ученик стекао основно образовање, o чему му се издаје Сведочанство о завршеном образовању и васпитању, мора да заврши свих 8 разреда са позитивним успехом и да обави завршни испит. Завршни испит полажу сви ученици осмог разреда. Пријемни испит за упис у средњу школу полажу само ученици који желе да се упишу у уметничке школе, специјализоване гимназије и гимназије које имају одељења ученика са посебним способностима из различитих области или остварују део наставе на страном језику. Пријемни испит не ослобађа ученике полагања завршног испита.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Документ који сте изгубили морате огласити неважећим у Службеном гласнику Републике Србије, а средња школа коју сте завршили ће издати дупликат у складу са законом.
Последња измена: 27.12.2021.
-
ИОП је посебан акт установе којим се планира додатна подршка у образовању и васпитању детета, ученика, односно одраслог ако мере индивидуализације нису довеле до остваривања добробити детета, односно остваривања исхода образовања и васпитања или до задовољавања образовних потреба ученика са изузетним способностима.
Предлог за утврђивање права на ИОП директору установе подноси тим за инклузивно образовање, на основу процене коју даје васпитач, наставник, стручни сарадник или родитељ, након што су претходно примењиване, евидентиране и вредноване мере индивидуализације.
Персонализовани програм наставе и учења доноси се за област у оквиру наставног предмета, један наставни предмет, групу наставних предмета или све наставне предмете за разред који ученик, односно одрасли похађа, као и за ваннаставне активности.
Последња измена: 13.01.2020.
-
ИОП се израђује према образовним потребама детета, ученика, односно одраслог.
ИОП1 - прилагођени програм наставе и учења у коме се планира циљ пружања подршке, прилагођавање и обогаћивање простора и услова у којима се учи, прилагођавање метода рада, уџбеника и наставних средстава.
ИОП2 - измењени програм наставе и учења у којем се планира и прилагођавање исхода образовања и васпитања и прилагођавање садржаја за један, више или за све предмете.
ИОП3 - проширен и продубљен програм наставе и учења који се примењује за ученике са изузетним способностима.
ИОП израђује Тим на који сагласност даје родитељ, односно други законски заступник.
Предшколска установа доноси ИОП1, а основна и средња школа ИОП1, ИОП2 и ИОП3.
Доношењу ИОП2 претходи доношење, примена и вредновање ИОП1, сагласност родитеља за прелазак на ИОП2 уз обавезно прибављање мишљења интерресорне комисије за процену потреба за додатном образовном, здравственом и социјалном подршком.
Последња измена: 13.01.2020.
-
Право на ИОП има дете, ученик и одрасли коме је потребна додатна подршка због тешкоћа у приступању, укључивању и учествовању у образовању и васпитању, ако те тешкоће утичу на његову добробит, односно остваривање исхода образовања и васпитања или представљају ризик од раног напуштања школовања.
Право на ИОП има дете, ученик или одрасли који има тешкоће у учењу, сметње у развоју или инвалидитет или живи у социјално нестимулативној средини.
Право на прилагођен начин образовања по ИОП-у у смислу проширивања и продубљивања садржаја учења има и ученик са изузетним способностима који стиче основно и средње образовање и васпитање.
Последња измена: 13.01.2020.
-
Установа писменим путем обавештава родитеља да је поднет предлог за утврђивање права на ИОП.
Родитељ својим потписом потврђује да је упознат са поднетим предлогом за утврђивање права на ИОП, разлозима за његово подношење и да је сагласан да се приступи изради ИОП-а.
Уколико родитељ неоправдано одбије учешће у изради или давању сагласности на ИОП, установа jе дужна да о томе обавести надлежну установу социјалне заштите у циљу заштите најбољег интереса детета, односно ученика.
Последња измена: 13.01.2020.
-
Ученичка задруга је правно лице које представља посебан облик организовања која пословањем на задружним вредностима и принципима остварује своје образовно-васпитне, социјалне, културне, економске и друге интересе и које управља и контролише пословање задруге, у складу са законом.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Пријављујете се ученичком дому у којем желите да станујете. Конкурс за смештај и исхрану у ученичком дому објављује се на веб презентацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја у оквиру секције „Актуелно“. Конкурс се објављује крајем маја месеца сваке године, а пријављивање на конкурс се врши у првој половини јула.
Последња измена: 13.01.2020.
-
Ученичке стипендије намењене су ученицима средњих школа са одличним успехом (од 4,50 до 5,00).
Пријаву за ученичку стипендију са потребном конкурсном документацијом предајете средњој школи у којој сте уписани. Списак потребне документације налази се на веб презентацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја у оквиру секције „Актуелно“. Рок за пријављивање је од 1. до 30. септембра.
Последња измена: 13.01.2020.
-
Ученички кредити намењени су ученицима средњих школа у трогодишњем трајању који се школују за тзв. дефицитарна занимања и поседују закључен уговор о будућем запослењу са привредном организацијом.
Пријаву за ученички кредит са потребном конкурсном документацијом предајете средњој школи у коју сте уписани. Списак потребне документације налази се на веб презентацији
Последња измена: 2.2.2020.
-
Право на стипендију за изузетно надарене ученике има ученик почев од другог разреда средње школе који стално постиже одличан општи успех и који освоји једно од прва три места на међународним и републичким такмичењима која се налазе у календару такмичења ученика средњих школа.
Образац пријаве на Конкурс, као и информације о неопходној документацији, могу се пронаћи на веб презентацији Министарства просвете, науке итехнолошког развоја, а пријаве се подносе од 1. октобра. до 31. октобра.
Последња измена: 13.01.2020.
-
Дуално образовање је модел реализације наставе у систему средњег стручног образовања и васпитања у коме се кроз теоријску наставу и вежбе у школи и учење кроз рад код послодавца, стичу, усавршавају, односно изграђују знања, вештине, способности и ставови (у даљем тексту: компетенције) у складу са стандардом квалификације и планом и програмом наставе и учења. Учење кроз рад подразумева организован процес током кога ученици, под вођством и надзором инструктора и координатора учења кроз рад, у реалној радној околини код послодавца стичу компетенције за рад у одређеном занимању или групи занимања. Услови које послодавац мора да испуни ради извођења учења кроз рад су дефинисани чланом 11. Закона о дуалном образовању („Сл.гласник РС“, бр. 101/2017 и 6/2020).
Последња измена: 27.12.2021.
-
Листу компанија које учествују у дуалном образовању можете погледати на интернет адреси https://dualnoobrazovanje.rs/registri/
Последња измена: 13.01.2020.
-
Ако имате мање од 17 година, можете уписати у средњу школу као редован ученик у складу са Правилником о упису ученика у средњу школу.
Ако имате 17 и више година, средњу школу можете похађати на два начина:
1. у статусу ванредног ученика, након чега добијате сведочанство о стеченом средњем образовању, а школовање је бесплатно уколико стичете прво занимање. Упис се врши у складу са законом и Правилником о упису ученика у средњу школу.
2. Изузетно, уколико имате више од 17 година, можете да стекнете средње образовање као редован ученик, ако испуњавате услове прописане законом и Правилником о упису ученика у средњу школу.
Одрасли полазници старији од 17 година, могу да стичу квалификацију и кроз неформално образовањена основу посебних програма, а у циљустицања знања и вештина усмерених на лични развој, рад и запошљавање и социјалне активности.
Одобрени програми неформалног образовања реализују се у основним и средњим школама које имају статус јавно признатог организатора активности образовања одраслих за конкретне активности образовања одраслих и код друге организације која има статус јавно признатог организатора за конкретне активности образовања одраслих ( ЈПОА).
За савладани програм образовања одраслих, полазнику, односно кандидату, ЈПОА издаје јавну исправу: сертификат за остварен стандард квалификације у целини; уверење за делимично остварен стандард стручних компетенција и потврду за верификацију појединачних исхода учења.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Под насиљем и злостављањем подразумева се сваки облик једнапут учињеног, односно понављаног вербалног или невербалног понашања које има за последицу стварно или потенцијално угрожавање здравља, развоја и достојанства личности детета и ученика. Насиље може да се јави од стране детета или ученика према другом детету или ученику и у тим ситуацијама говоримо о вршњачом насиљу. Вршњачко насиље може да се јави као физичко, емоционално, социјално, сексуално и дигитално.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Уколико ме друга деца или ученици (индивидуално или у групи) вређају, физички повређују или покушавају физички да повреде, уништавају моје ствари, исмевају, искључују из групе, додирују на начин који ми смета, снимају без мог пристанка и деле снимљени материјал, прете ми, удружују се против мене потребно је да потражим помоћ јер сам изложен/а вршњачком насиљу. Помоћ треба да потражим у школи од одељенског старешине, психолога или педагога или наставника у кога имам поверења. Важно је да и својим родитељима кажем да трпим насиље.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Насиље чиниш сваки пут када другу децу/ученике вређаш, исмеваш, претиш им, застрашујеш их, физички повређујеш или својим понашањем можеш физички да повредиш, уништаваш њихове ствари, узнемираваш порукама, искључујеш из групе и учествујеш са другима у њиховом искључивању, снимаш без њихове дозволе или делиш материјале који служе да их исмејеш или емоционално повредиш. Важно је да знаш разлику између игре и насиља. Било која игра без обзира на пристанак оних који учествују која укључује гурање, ударање, исмевање, приказивање агресије и насиља није игра и може имати озбиљне последице. Уколико видиш да неко трпи насиље важно је да реагујеш, да потражиш помоћ одраслих (наставника, одељенског старешне, психолога, педагога, родитеља).
Последња измена: 27.12.2021.
-
У школи увек можеш да се обратиш одељенском старешини, психологу или педагогу, тиму за заштиту ученика од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања, директору школе, наставницима, дежурном наставнику. Важно је да обавестиш и своје родитеље како би у сарадњи са школом помогли да се осећаш сигурно и безбедно.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Јединствени образовни број (ЈОБ) представља индивидуалну и непоновљиву ознаку која се састоји од 16 карактера и која се додељује детету, ученику, одраслом и студенту у аутоматизованом поступку преко ЈИСП-а, на захтев установе, високошколске установе, односно јавно признатог организатора активности при првом упису у установу, са подацима из евиденција које други органи воде у електронском облику у складу са законом.
Последња измена: 27.12.2021.
-
Јединствени информациони систем просвете (ЈИСП) је скуп база података и рачунарских програма, потребних за прикупљање и обраду података у евиденцијама и регистрима, уз обезбеђивање заштите података о личности.
Јединствени информациони систем просвете (ЈИСП) је систем у коме се, између осталог, воде евиденције о деци, ученицима, студентима и другим учесницима у образовном систему, у циљу подршке организовања, праћења и развоја система образовања и васпитања Републике Србије.
Држава на тај начин има потпуни преглед образовног система и целокупног тока образовања ученика, од момента уписа у предшколску установу до тренутка завршетка средње школе или факултета, односно добијања запослења.
ЈИСП ће омогућити увид у процес и квалитет образовања у оквиру самог образовног система, као што је успех који ученици појединачних школа постижу, да ли настављају школовање и у којим областима, за какво образовања и које струке се даље опредељују и слично. Тај систем ће бити повезан и са тржиштем рада, односно, биће доступни подаци који ће помоћи младим људима да знају колико брзо могу да очекују да ће наћи посао за сваки средњошколски профил и факултетски програм, колика је просечна дужина тражења посла, као и са којом просечном платом се запошљавају особе које су завршиле одређене школе/факултете.
Ови подаци и показатељи помоћи ће да се модернизује управљање и доношење одлука у вези са системом образовања на основу прецизних показатеља у циљу обезбеђивања квалитетног и ефикасног система образовања и васпитања, а деци и младима ће омогућити да своју будућност, образовање и избор професије бирају такође на основу јасних информација о томе шта могу да очекују након завршетка одређеног програма.. Такође, на основу ових информација, врши се рационализација финансирања и смањење административног оптерећења свих запослених у систему образовања и васпитања.
Последња измена 27.12.2021.