Информације
Финансијска помоћ породици са децом обухвата мере подршке родитељима и деци у циљу побољшања услова живота и подстицања рађања.
Овде ћете пронаћи информације о правима на дечији и родитељски додатак, накнадама за време породиљског одсуства, као и другим облицима финансијске подршке породицама са децом. Додатне информације доступне су на овој страници.
-
Ко има право на дечији додатак?
- Дечији додатак остварује један од родитеља који непосредно брине о детету, који је држављанин Републике Србије и има пребивалиште у Републици Србији или страни држављанин који има статус стално настањеног странца у Републици Србији, као и старатељ детета за прво, друго, треће и четврто дете по реду рођења у породици, од дана подношења захтева.
- Право на дечији додатак подносилац захтева може остварити и за дете вишег редарођења од четвртог, уколико због смрти детета или старосне границе за неко од прво четворо деце по реду рођења више не може остварити право.
- Право на дечији додатак на основу посебног решења министарства надлежног за финансијску подршку породици са децом може остварити мајка која има троје деце а у следећем порођају роди двоје или више деце, и то за свако рођено дете у том порођају.
- Право на дечији додатак има и старатељ детета. Старатељ детета може остварити право на дечији додатак за највише четворо сопствене деце у породици и за свако дете без родитељског старања о коме непосредно брине.
- Дечији додатак припада детету ако има својство ученика основне школе, односно својство редовног ученика средње школе до завршетка средњошколског образовања, а најдуже до навршених 20 година живота.
- Дечији додатак припада и детету које из оправданих разлога не започне школовање у основној или средњој школи, односно које започне школовање касније или прекине школовање у својству редовног ученика у средњој школи, и то за све време трајања спречености, до завршетка средњошколског образовања, а најдуже до 21 године живота.
- Дечији додатак се остварује за дете са сметњама у развоју и дете са инвалидитетом за које је донето мишљење интер-ресорне комисије, која је образована у складу са прописима из области просвете, све док је обухваћено васпитно образовним програмом и програмом оспособљавања за рад, а за дете над којим је продужено родитељско право најдуже до 26 година.
Дечији додатак – више информација о овом административном поступку можете пронаћи овде
Који је услов за остваривање права на дечији додатак?
Право на дечији додатак остварује се ако укупан месечни приход, умањен за порезе и доприносе, по члану породице (остварен у три месеца који претходе месецу у коме је поднет захтев) не прелази утврђени цензус.
Који је износ дечијег додатка?
Цензуси за остваривање права на дечији додатак усклађују се 1. јануара и 1. јула, почев од 2019. године, на основу података републичког органа надлежног за послове статистике, а њихове номиналне износе утврђује решењем министар надлежан за социјална питања.
Више информација: Дечији додатак од 1. јануара 2025. године за дете за које је остварено право износи 4.299,63 динара. Дечији додатак за дете за које је остварено право, за једнородитељске породице и старатеље, увећан за 30% износи 5.589,50 динара. Дечији додатак за дете за које је остварено право, за родитеље детета са сметњама у развоју и детета са инвалидитетом, за које постоји мишљење интер-ресорне комисије која је образована у складу са прописима из области просвете, и за дете које остварује додатак за помоћ и негу другог лица, а које не користи услуге смештаја, увећан за 50% износи 6.449,45 динара. Дечији додатак за дете које испуњава услове за увећање по више основа, а највише до 80%, износи 7.739,33 динара.
Коме се подноси захтев за дечији додатак?
Захтев, који се може преузети у градској - општинској управи, служби дечије заштите у месту пребивалишта, подноси се истом органу лично или путем поште. Уз захтев је потребно достави следећу документацију:
- фотокопију личне карте или очитану личну карту,
- уверење о статусу стално настањеног странца за подносиоца захтева који је страни држављанин,
- потврду о нето приходима исплаћеним у три месеца која претходе месецу подношења захтева, за сваког члана заједничког домаћинства који остварује приходе, уколико доказ о приходима није могуће прибавити по службеној дужности,
- потврде о похађању програма припреме детета пред полазак у основну школу у оквиру предшколског образовања и васпитања на територији Републике Србије,
- потврде о редовном похађању наставе за децу школског узраста (основна и средња школа),
- доказ о власништву и квадратури стамбеног простора, уколико о томе нема података у службеним евиденцијама надлежних органа (фотокопија пореског решења, уговора о куповини непокретности, уговора о коришћењу непокретности, извода из земљишних књига - власнички лист, уговора о закупу стана, уговора о поклону, решења о наслеђивању...),
- потврду надлежне здравствене установе о разлозима за нередовно школовање (подноси се само у случају доказивања наведеног статуса),
- мишљење интер-ресорне комисије, која је образована у складу са прописима из области просвете, (подноси се само у случају доказивања наведеног статуса),
- акт о продужењу родитељског права, (подноси се само у случају доказивања наведеног статуса),
- доказ на основу кога се остварује статус самохраног родитеља (одлука надлежног органа о вршењу родитељског права/ потврда казнено-поправне установе о издржавању казне затвора дуже од 6 месеци...) (подноси се само у случају доказивања наведеног статуса),
- потврду/решење о старатељству (подноси се само у случају доказивања наведеног статуса),
- потврду/решење о коришћењу права на новчану социјалну помоћ (подноси се само у случају доказивања наведеног статуса),
- потврду-решење о коришћењу права на додатак за помоћ и негу другог лица (подноси се само у случају доказивања наведеног статуса).
На основу добијене сагласности од подносиоца захтева, да орган за потребе поступка може прибавити и обрадити личне податке о чињеницама о којима се води службена евиденција, a који су неопходни у поступку одлучивања, запослени по службеној дужности прибављају:
- податке из матичне књиге рођених за сву децу у породици,
- податак да је подносилац захтева држављанин Републике Србије,
- податке о пребивалишту свих чланова заједничког домаћинства,
- податак о поседовању односно не поседовању непокретности, као и одговарајућег стамбеног простора,
- податак о незапослености подносиоца захтева и одраслих чланова заједничког домаћинства;
- податке о катастарским приходима у претходној години за све чланове заједничког домаћинства,
- податак да ли се подносилац захтева или други члан заједничког домаћинства води као порески обвезник у месту рођења и месту становања,
- податак из матичне књиге умрлих за преминуле чланове домаћинства,
- податак да није остварено право на пензију.
Колико траје право на дечији додатак?
Право на дечји додатак признаје се у трајању од једне године од дана поднетог захтева. Захтев за обнављање права подноси се најраније 30 дана пре истека важности решења.
Право на дечији додатак без поновног достављања доказа о материјалном стању породице остварује корисник новчане социјалне помоћи чија деца редовно похађају школу, а независно од материјалних услова породице корисник чије дете остварује додатак за помоћ и негу другог лица.
-
Ко има право на родитељски додатак?
Родитељски додатак остварује:
- Мајка за прво, друго, треће и четврто дете, под условом да је држављанин Републике Србије и да има пребивалиште у Републици Србији.
- Мајка која је страни држављанин, уколико има статус стално настањеног странца, под условом да је дете рођено на територији Републике Србије.
- Право на родитељски додатак на основу посебног решења министарства надлежног за финансијску подршку породици са децом може остварити мајка која има троје деце а у следећем порођају роди двоје или више деце и за свако рођено дете у том порођају.
- Отац детета, уколико је мајка детета страни држављанин, није жива, напустила је дете, лишена је родитељског права, или је из објективних разлога спречена да непосредно брине о детету.
Више информација: Право на родитељски додатак може остварити мајка и за пето дете по реду рођења уколико је неко од деце, претходног реда рођења, које је живорођено умрло непосредно по рођењу и за њега није остварено право на родитељски додатак, а на основу посебног решења министарства надлежног за финансијску подршку породици са децом.
Родитељски додатак се не може остварити:
- ако родитељи у моменту подношења захтева живе и раде у иностранству,
- ако новорођено дете мајке за које се подноси захтев и њена деца претходног реда рођења, нису вакцинисана у складу са прописима у области здравствене заштите Републике Србије,
- ако деца доспелог узраста не похађају обавезни предшколски програм пред полазак у школу и основну школу у оквиру система предшколског образовања и васпитања и система основношколског образовања Републике Србије.
Родитељски додатак мајке- више информација о овом поступку можете пронаћи овде
Родитељски додатак мајке која је страни држављанин - више информација о овом поступку можете пронаћи овде
Родитељски додатак оца- више информација о овом поступку можете пронаћи овде
Родитељски додатак оца који је страни држављанин- више информација о овом поступку можете пронаћи овде
Када и коме се подноси захтев за родитељски додатак?
Захтев за остваривање права на родитељски додатак подноси мајка, односно отац детета одмах након рођења у здравственој установи у којој је дете рођено, или директно надлежном органу најкасније до навршених годину дана живота детета.
Шта се подноси уз захтев за остваривање права на родитељски додатак?
Уколико је мајка, која је држављанин Републике Србије, подносилац захтева, она захтев може поднети и у породилишту преко услуге „Бебо, добро дошла на свет“ или надлежној јединици локалне самоуправе према пребивалишту мајке.
У оба случаја се сва потребна документација прибавља по службеној дужности. Изузетно, уколико је дете смештено у установу због континуиране здравствене заштите и неге, подносилац захтева ради остваривања права мора да достави мишљење Министарства за бригу о породици и демографији о оправданости смештаја детета у одређену установу. Уколико је мајка разведена или је дошло до прекида ванбрачне заједнице, потребно је да подносилац захтева достави доказ о поверавању детета на старање и васпитање.
Више информација:
Када је подносилац захтева мајка која је страни држављанин, уз уредно попуњен захтев прилаже:
- уверење о држављанству,
- доказ о статусу стално настањеног странца или пријаву боравишта на територији Републике Србије (фотокопија исправе којом се доказује статус стално настањеног странца, односно фотокопија пасоша),
- доказ о постојању брачне, односно ванбрачне заједнице са оцем детета,
- уверење надлежне службе из земље чији је држављанин да њена деца претходног реда рођења нису смештена у установу социјалне заштите, хранитељску, старатељску породицу или дата на усвојење, и да није лишена родитељског права у односу на децу претходног реда рођења,
- доказ да у земљи чији је држављанин, није остварила исто или слично право за дете за које је поднет захтев за родитељски додатак.
Докази из земље чији је мајка држављанин морају бити у складу са правилима утврђеним за признање страних јавних исправа – преведени и оверени од стране судског тумача односно оверени Хашким Апостилом („APOSTILLE“).
Када је подносилац захтева за родитељски додатак отац чија је супруга страни држављанин а нема статус стално настањеног странца, уз уредно попуњен захтев прилаже доказе о испуњености услова на страни мајке детета:
- уверење о држављанству мајке,
- доказ о статусу стално настањеног странца или пријаву боравишта на територији Републике Србије (фотокопија исправе којом се доказује статус стално настањеног странца, односно фотокопија пасоша),
- доказ о постојању брачне, односно ванбрачне заједнице са оцем детета,
- уверење надлежног органа старатељства да мајка непосредно брине о детету за које је поднет захтев,
- уверење надлежне службе из земље чији је држављанин да њена деца претходног реда рођења нису смештена у установу социјалне заштите, хранитељску, старатељску породицу или дата на усвојење, и да није лишена родитељског права у односу на децу претходног реда рођења,
- доказ да у земљи чији је држављанин, мајка није остварила исто или слично право за дете за које је поднет захтев за родитељски додатак.
Докази из земље чији је мајка држављанин морају бити у складу са правилима утврђеним за признање страних јавних исправа – преведени и оверени од стране судског тумача односно оверени Хашким Апостилом („APOSTILLE“)
Када је подносилац захтева отац, у случајевима када мајка није жива, када је мајка напустила дете, када је мајка лишена родитељског права или је из објективних разлога спречена да брине о детету, уз уредно попуњен захтев прилаже:
- извод из матичне књиге умрлих за мајку оригинал,
- уверење органа старатељства о чињеници да је мајка напустила дете,
- одлука надлежног суда да је мајка лишена родитељског права,
- извештај комисије надлежног органа о тежој болести мајке,
- решење којим је мајка лишена пословне способности,
- потврда надлежне установе о почетку и трајању издржавања казне затвора за мајку,
- доказ да је мајка страни држављанин,
- доказ о постојању брачне односно ванбрачне заједнице са оцем детета,
- уверење органа старатељства да непосредно брине о детету за које је поднет захтев,
- уверење надлежне службе земље чији је држављанин, да њена деца претходног рођења нису смештена у установу социјалне заштите, хранитељску, односно старатељску породицу, дата на усвојење, да није лишена родитељског права у односу на децу претходног реда рођења,
- мишљење Министарства за бригу о породици и демографији о оправданости смештаја детета у одређену установу,
- доказ о поверавању детета на старање и васпитање.
Колико износи родитељски додатак?
- Родитељски додатак за прво дете рођено од 1. јануара 2024. године и касније утврђује се у висини од 500.000,00 динара и исплаћује се једнократно.
- Родитељски додатак за друго дете рођено од 1. јануара 2024. године и касније утврђује се у висини од 600.00,00 динара и исплаћује се у 24 једнаке месечне рате по 25.000,00 динара.
- Родитељски додатак за треће дете рођено од 1. јануара 2024. године и касније утврђује се у висини од 2.280.000,00 динара и исплаћује се у 120 једнаких месечних рата по 19.000,00 динара.
- Родитељски додатак за четврто дете рођено од 1. јануара 2024. године и касније утврђује се у висини од 3.180.000,00 динара и исплаћује се у 120 једнаких месечних рата по 26.500,00 динара.
-
Накнада зараде за време породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета - више информација о овом поступку можете пронаћи овде
Накнада зараде за време одсуства са рада ради посебне неге детета- више информација о овом поступку можете пронаћи овде
Ко може поднети захтев за остваривање права на накнаде?
Накнаду зараде, односно накнаду плате за време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одсуства са рада ради посебне неге детета остварују запослени код правних и физичких лица.
Накнаду зараде, односно накнаду плате остварује и отац, један од усвојитеља, хранитељ, односно старатељ детета, када у складу са прописима о раду користи породиљско одсуство, одсуство са рада ради неге детета и одсуство са рада ради посебне неге детета.
Накнаду зараде односно накнаду плате за време одсуства са рада ради посебне неге детета као и остале накнаде по основу посебне неге детета може остварити један од родитеља детета млађег од 5 година коме је због тешког степена психофизичке ометености неопходна посебна нега, осим за случајеве предвиђене прописима о здравственом осигурању.
Да ли правона накнаду може да оствари лице које је засновало радни однос након рођења детета?
Да, запослени који је засновао радни однос након рођења детета, може остварити право на накнаду зараде, односно накнаду плате током одсуства чија се дужина трајања рачуна од дана рођења детета.
Коме се подноси захтев и шта се све прилаже уз захтев?
Захтев за остваривање права на накнаду зараде за време породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета подноси физичко лице (мајка) надлежној јединици локалне самоуправе према месту пребивалишта мајке.
Уз захтев прилаже:
- решење послодавца о коришћењу породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета,
- извештај о привременој спречености за рад (мајке) у време породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета,
- извештај о почетку прве привремене спречености за рад (мајке) ради коришћења одсуства због компликација у вези са одржавањем трудноће – дознака (уколико је коришћено ово право),
- фотокопију картице текућег рачуна.
Подносилац захтева за накнаду зараде односно накнаду плате за време одсуства са рада ради посебне неге детета уз захтев прилаже:
- решење послодавца о коришћењу одсуства са рада или рада са половином пуног радног времена ради коришћења одсуства са рада ради посебне неге детета,
- фотокопију картице текућег рачуна и
- мишљење надлежне комисије Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање о потреби да подносилац захтева због здравственог стања детета одсуствује са рада ради посебне неге детета, односно да ради са половином пуног радног времена.
Како се рачуна износ накнаде - који период се узима у обрачун накнаде?
- Основица накнаде зараде, односно накнаде плате за време породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета, за лица запослена код послодавца, утврђује се на основу збира месечних основица на које су плаћени доприноси на примања која имају карактер зараде, за последњих 18 месеци који претходе првом месецу отпочињања одсуства због компликација у вези са одржавањем трудноће, или породиљског одсуства, уколико није коришћено одсуство због компликација у вези са одржавањем трудноће.
- Основица накнаде зараде, односно накнаде плате, запосленог који је засновао радни однос након рођења детета, утврђује се на основу збира месечних основица на који су плаћени доприноси на примања која имају карактер зараде, за последњих 18 месеци који претходе месецу отпочињања одсуства по заснивању радног односа.
- Основица накнаде зараде, односно накнаде плате за време одсуства са рада ради посебне неге детета, утврђује се на основу збира месечних основица на који су плаћени доприноси на примања која имају карактер зараде, за последњих 18 месеци који претходе месецу отпочињања одсуства.
-
Остале накнаде по основу рођења и неге детета- више информација о овом поступку можете пронаћи овде.
Остале накнаде по основу посебне неге детета- више информација о овом поступку можете пронаћи овде.
Ко има право на остале накнаде по основу рођења, неге детета и посебне неге детета?
Право на остале накнаде по основу рођења, неге детета и посебне неге детета има мајка која је у периоду од 18 месеци пре рођења детета остваривала приходе:
- а у моменту рођења детета је незапослена и није остварила право на новчану накнаду по основу незапослености,
- по основу самосталног обављања делатности,
- као носилац породичног пољопривредног газдинства које има статус лица које самостално обавља делатност према закону којим се уређује порез на доходак грађана,
- по основу уговора о обављању привремених и повремених послова,
- по основу уговора о делу,
- по основу ауторског уговора,
- по основу уговора о правима и обавезама директора ван радног односа.
Остале накнаде по основу рођења и неге детета и посебне неге детета може остварити и мајка која је у периоду од 24 месеца пре рођења детета била пољопривредни осигураник. Право на остале накнаде може остварити и жена која је усвојитељ, хранитељ или старатељ детета.
Право на остале накнаде може истовремено остварити и мајка (усвојитељ, хранитељ или старатељ) која је по основу радног односа остварила право на накнаду зараде за време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одсуства са рада ради посебне неге детета, а која је у периоду од 18 месеци пре рођења детета остваривала напред наведене приходе (тачка 1. до 7.), подношењем посебног захтева.
Да ли постоји рок за подношење захтева за остваривање права на остале накнаде?
Захтев за остваривање права на остале накнаде по основу рођења и неге детета и посебне неге детета може се поднети до истека законом утврђене дужине трајања права које се остварује.
Како се рачуна износ накнаде - који период се узима у обрачун накнаде?
Основица за остале накнаде по основу рођења и неге детета утврђује се сразмерно збиру месечних основица на који су плаћени доприноси, осим основице доприноса за приходе који имају карактер зараде, за последњих 18 месеци који претходе првом месецу отпочињања одсуства због компликација у вези са одржавањем трудноће, или породиљског одсуства, уколико није коришћено одсуство због компликација у вези са одржавањем трудноће, односно претходе дану рођења детета.
Основица за остале накнаде по основу посебне неге детета утврђује се сразмерно збиру месечних основица на који су плаћени доприноси, осим основице доприноса за приходе који имају карактер зараде, за последњих 18 месеци који претходе месецу коришћења права.
Шта се прилаже уз захтев?
Подносилац захтева за остале накнаде по основу рођења и неге детета уз захтев прилаже:
- извештај о почетку прве привремене спречености за рад (мајке) ради коришћења одсуства због компликација у вези са одржавањем трудноће – дознака (уколико је коришћено ово право–лица која самостално обављају делатност),
- решење послодавца о коришћењу одсуства са рада (уколико је подносилац захтева у радном односу) и
- фотокопију картице текућег рачуна.
Подносилац захтева за накнаду зараде односно накнаду плате за време одсуства са рада ради посебне неге детета уз захтев прилаже:
- решење послодавца о коришћењу одсуства са рада или рада са половином пуног радног времена ради коришћења одсуства са рада ради посебне неге детета и
- фотокопију картице текућег рачуна.
-
Једнократна помоћ за рођење другог и трећег детета- више информација о овом поступку можете пронаћи овде .
Ко може поднети захтев за остваривање права на једнократну помоћ?
Захтев може поднети мајка која жели да оствари право на једнократну помоћ за рођење другог и трећег детета, у року од годину дана од дана рођења детета. Захтев за остваривање овог права подноси се истовремено са захтевом за родитељски додатак за друго, односно треће дете.
Захтев може поднети и отац детета уколико је мајка детета страни држављанин, није жива, напустила је дете, лишена је родитељског права, или је из објективних разлога спречена да непосредно брине о детету.
Коме се подноси захтев?
Захтев се подноси лично или поштом на адресу органа социјалне заштите надлежне јединице локалне самоуправе.
Захтев за остваривање права на једнократну помоћ, подноси се истовремено са захтевом за родитељски додатак за друго, односно за треће дете.
Уз захтев се додатно прилажу следећа документа у случају доказивања статуса:
- мишљење Министарства за бригу о породици и демографију о оправданости смештаја детета у одређену установу, уколико је дете поверено на континуирану здравствену заштиту и негу,
- доказ о поверености детета на старање и васпитање уколико је брак разведен односно уколико је ванбрачна заједница престала.
На који рачун се врши исплата?
Корисник права, са примерком решења и личном картом, подиже новац са наменског текућег рачунa који се отвара по службеној дужности код Банке Поштанска штедионица. Корисницима који већ имају рачун код Поштанске штедионице уплата ће се извршити на тај рачун.
-
Накнада трошкова боравка у предшколској установи деце са сметњама у развоју и деце са инвалидитетом- више информација о овом административном поступку можете пронаћи овде .
Ко може поднети захтев?
Захтев за признавање права на накнаду ових трошкова може поднети родитељ, установа социјалне заштите, хранитељ, односно старатељ детета. Ово право се не може остварити уколико је за то дете остварено право на накнаду зараде за време одсуства са рада ради посебне неге детета.
Колико траје право на накнаду трошкова боравка?
Право на накнаду трошкова боравка у предшколској установи признаје се од дана поднетог захтева до истека текуће радне године.
Коме се подноси захтев и шта се све прилаже уз захтев?
Захтев се поноси се лично или поштом на адресу органа социјалне заштите надлежне јединице локалне самоуправе.
Уз захтев се прилаже:
- решење установе социјалне заштите о смештају детета у установу, односно решење надлежног органа старатељства о смештају детета у старатељску односно хранитељску породицу,
- мишљење интер-ресорне комисије која је образована у складу са прописима из области просвете о сметњама детета у развоју и детета са инвалидитетом,
- потврда која се односи на не остваривање права на накнаду зараде за време одсуства са рада ради посебне неге детета,
- потврда предшколске установе која има решење министарства надлежног за послове просвете о верификацији и упису детета,
- потврда о висини учешћа корисника у цени услуге која се прописује одлуком јединице локалне самоуправе.
-
Накнада трошкова боравка у предшколској установи деце без родитељског старања - више информација о овом поступку можете пронаћи овде .
Ко има право на накнаду?
Ово право могу остварити деца која су смештена у установама социјалне заштите. Деца без родитељског старања која су у старатељским породицама могу остварити право под условом да је за њих остварено право на дечији додатак. Деца без родитељског старања која су у хранитељским породицама могу остварити ово право под условом да испуњавају услове прописане за дечији додатак.
Ко може поднети захтев?
Захтев за признавање права на накнаду трошкова боравка у предшколској установи за децу без родитељског старања може поднети установа социјалне заштите, хранитељ, односно старатељ органу управе.
Коме се подноси захтев и шта се све прилаже уз захтев?
Захтев се подноси лично или поштом на адресу надлежне јединице локалне самоуправе.
- решење установе социјалне заштите о смештају детета у установу, односно решење надлежног органа старатељства о смештају детета у старатељску односно хранитељску породицу,
- потврда о испуњености услова за признавање права на дечији додатак за дете смештено у хранитељску породицу, само за децу која су смештена у хранитељску породицу,
- потврда предшколске установе која има решење министарства надлежног за послове просвете о верификацији и упису детета,
- потврда о висини учешћа корисника у цени услуге која се прописује одлуком јединице локалне самоуправе.
-
Накнада трошкова боравка у предшколској установи деце корисника новчане социјалне помоћи - више информација о овом поступку можете пронаћи овде .
Ко може поднети захтев?
Захтев за признавање овог права може поднети родитељ, хранитељ, односно старатељ органу локалне самоуправе. Право на накнаду трошкова боравка у предшколској установи признаје се од дана оствареног права на новчану социјалну помоћ до истека текуће радне године.
Коме се подноси захтев и шта се све прилаже уз захтев?
Захтев се поноси се лично или поштом на адресу органа социјалне заштите надлежне јединице локалне самоуправе.
Уз захтев се прилаже:
- потврда која се односи на остваривање права новчане социјалне помоћи породице,
- решење надлежног органа старатељства о смештају детета у старатељску, односно хранитељску породицу, само за децу која су смештена у старатељску, односно хранитељску породицу,
- потврда предшколске установе која има решење министарства надлежног за послове просвете о верификацији и упису детета,
- потврда о висини учешћа корисника у цени услуге која се прописује одлуком јединице локалне самоуправе.