-
Пријављивање на евиденцију незапослених лицаможе сеобавити на два начина:
· лично, према месту пребивалишта или месту рада, односно престанка радног односа ако лице у том месту има боравиште, или
· електронским путем, слањем попуњеног обрасца – Прва пријава на евиденцију на адресу електронске поште надлежне филијале, према месту вашег пребивалишта или према месту рада или престанка радног односа, ако у том месту имате боравиште.Образац можете попунити на рачунару и снимити га са свим унетим подацима или га можете одштампати, попунити, скенирати/фотографисати и са свим потребним доказима послати на адресу електронске поште надлежне филијале. Уз образац пријаве је потребно доставити очитану, фотографисану или скенирану личну карту, као и скенирани односно фотографисани доказ о највишем степену завршеног образовања (сведочанство, диплома, уверење…).Обавештење о заштити података о личности можете видети овде.
Последња измена 01.12.2020.
-
На евиденцију Националне службе за запошљавање (НСЗ) могу да се пријаве:
· незапослена лица која траже запослење
· запослени који траже промену запослења
· друга лица која траже запослење.
Незапосленим лицем које тражи запослење сматра се особа од 15 година живота до испуњавања услова за пензију, односно најкасније до 65 година живота, способна и одмах спремна да ради, која није засновала радни однос или на други начин остварила право на рад, а води се на евиденцији незапослених и активно тражи запослење.
Запосленим који тражи промену запослења сматра се особа која је у радном односу или је на други начин остварила право на рад, али активно тражи промену запослења и води се на евиденцији лица која траже промену запослења.
Другим лицима која траже запослење сматрају се особе старије од 15 година које траже запослење, а не могу се сврстати у претходне две групе – ученици, студенти, пензионери, лица којима мирују права из радног односа, и други.
Последња измена 01.12.2020.
-
У случају да се пријава на евиденцију обавља лично, на шалтеру филијале НСЗ, основна документација за пријављивање је: лична карта или друга важећа јавна исправа са фотографијом и личним подацима издатa од стране овлашћеног државног органа, у којој постоји податак о пребивалишту лица, доказ о нивоу квалификација (оригинал документа на увид), акт о престанку радног односа (ако је лице било у радном односу).
Списак додатне документације за држављане Републике Србије у зависности од категорије, доступна је на веб презентацији Националне службе за запошљавање.
Уколико се лице на евиденцију пријављује електронским путем, слањем попуњеног обрасца –Прва пријава на евиденцију на адресу електронске поште надлежне филијале, према месту вашег пребивалишта или према месту рада или престанка радног односа, ако у том месту имате боравиште.Образац можете попунити на рачунару и снимити га са свим унетим подацима или га можете одштампати, попунити, скенирати/фотографисати и са свим потребним доказима послати на адресу електронске поште надлежне филијале. Уз образац пријаве је потребно доставити очитану, фотографисану или скенирану личну карту, као и скенирани односно фотографисани доказ о највишем степену завршеног образовања (сведочанство, диплома, уверење…).Обавештење о заштити података о личности можете видети овде.
Документација коју подносе страни држављани:
· У случају сталног настањења - лична карта за странце и нострификована диплома.
· У случају привременог боравка - пасош и нострификована диплома .
Напомена: И страни држављани се могу пријавити и лично, на шалтеру, и електронски на горе описани начин, слањем попуњеног обрасца Прва пријава на евиденцију и документације која се захтева од страних држављана на адресу електронске поште надлежне филијале, према месту пребивалишта или месту рада или престанка радног односа, ако у том месту имају боравиште.
Последња измена 01.12.2020.
-
Национална служба за запошљавање нуди низ услуга које имају за циљ да Вам пруже подршку у тражењу посла и увећавају Ваше могућности за запошљавање, као што су:
- Обавештавање о могућностима и условима за запошљавање;
- Посредовање у запошљавању у земљи и иностранству;
- Професионална оријентација и саветовање о планирању каријере
- Учешће у мерама активне политике запошљавања;
- Процена радне способности;
- Професионална рехабилитација и учешће у програмима и мерама прилагођеним особама са инвалидитетом;
- Новчана накнада за време незапослености.
Последња измена 24.01.2020.
-
Обавезе незапосленог лица пријављеног на евиденцију Националне службе за запошљавање (НСЗ) су да:
· активно тражи запослење и непосредно се обраћа послодавцу ради запослења,
· утврди са НСЗ индивидуални план запошљавања и да поштује сва права и обавезе које по њему има;
· учествује у мерама активне политике запошљавања,
· не одбија понуђено одговарајуће запослење и одговарајуће образовање и обуку,
· се јавља послодавцима ради разговора о запослењу, по упуту НСЗ или на сопствену иницијативу;
· се лично јавља НСЗ ради обавештавања о могућностима и условима запослења и посредовања у запошљавању, у складу са индивидуалним планом запошљавања, а најмање једном у три месеца, као и на сваки позив НСЗ;
· обавести НСЗ о свакој промени која утиче на стицање или губљење права или обавеза по овом закону, најкасније пет дана од настанка промене.
Ако нисте у могућности да активно тражите посао и извршавате друге обавезе по прописима о запошљавању из здравствених или других оправданих разлога потребно је да о овим чињеницама без одлагања обавестите вашег саветника за запошљавање и ако сте у могућности приложите и одговарајуће доказе.
Оправданост разлога за привремену спреченост за рад се цени на основу достављених доказа надлежне институције или изјаве незапосленог, узимајући у обзир све околности у сваком појединачном случају.
Ако сте остварили право на новчану накнаду исплата исте може се наставити за време привремене спречености за рад утврђене према прописима о здравственом осигурању, али не дуже од 30 дана од дана настанка привремене спречености, као и за време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одсуства са рада због посебне неге детета, према прописима из области рада или другим прописима којима се регулише одсуство са рада.
Последња измена 26.01.2022.
-
О слободним радним местима можете да се информишете код саветника за запошљавање у организационим јединицама Националне службе за запошљавање (НСЗ), уз помоћ самоуслужног система у филијали НСЗ , у публикацији „Послови“, на веб презентацији или огласним таблама НСЗ-а и другим порталима за тражење послa.
Последња измена 26.01.2022.
-
Постоје следеће обуке и радионице које организује и пружа Национална служба за запошљавање: обука за активно тражење посла, клуб за тражење посла, тренинг самоефикасности, радионица за превладавање стреса услед губитка посла, као иобуке за тржиште рада и обуке на захтев послодавца.
Последња измена 23.12.2021.
-
Национална служба за запошљавање организује дводневну обуку Пут до успешног предузетника, на којој можете добити информације о покретању бизниса и припреме бизнис плана. На обуку можете да се пријавите код свог саветника за запошљавање.
Последња измена 14.01.2020.
-
Подршка самозапошљавању у Националној служби за запошљавање подразумева и финансијску помоћ која се реализује путем јавних позива за доделу субвенције за самозапошљавање који су временски ограничени. Субвенција за самозапошљавање је намењена незапосленима који се воде на евиденцији Националне службе за запошљавање и имају завршену обуку за развој предузетништва.
Незапосленим лицима која се налазе на евиденцији Националне службе као корисници новчане накнаде за случај незапослености може се исплатити новчана накнада, без доприноса за обавезно социјално осигурање, у једнократном износу за започињање сопственог посла.
Последња измена 14.01.2020.
-
Стручна пракса подразумева стручно оспособљавање за самосталан рад у струци. Програм је намењен лицима без радног искуства у струци, а који су пријављени на евиденцију Националне службе за запошљавање. Више информација потражите на веб презентацији Националне службе за запошљавање.
Последња измена 14.01.2020.
-
Програм приправника подразумева стручно оспособљавање незапосленог за самосталан рад у струци, за које је стечено одговарајуће образовање – квалификација, ради обављања приправничког стажа, односно стицања услова за полагање стручног испита кад је то предвиђено као услов за рад на одређеним пословима. Незапослено лице, у циљу обављања приправничког стажа, потребно је да се обрати свом саветнику за запошљавање.
На веб презентацији Националне службе за запошљавање објављују се јавни позиви за реализацију приправника за незапослене како са средњим, тако и са високим образовањем, као и остали позиви за мере активне политике запошљавања.
Последња измена 26.01.2022.
-
Специјалистичке информатичке обуке (Преквалификације за ИТ) представљају стицање нових знања, вештина и способности незапослених лица у области напредних информационих технологија. Циљ програма је да се незапосленима који немају предзнања из области програмирања, у релативно кратком временском периоду, омогући стицање основних знања и вештина програмирања у различитим програмским језицима. Ове обуке програмирања представљају основ за све полазнике за радно ангажовање у овим областима, и добар темељ за надоградњу знања и вештина и унапређење у свету програмирања и информационих технологија.
Последња измена 14.01.2020.
-
Сајам запошљавања вам пружа могућност да се, у непосредном контакту, представите већем броју послодаваца који имају потребу за запошљавањем нових кадрова. План одржавања сајмова запошљавања, по градовима, доступан је на веб презентацији Националне службе за запошљавање.
Последња измена 13.01.2020.
-
Кроз програм обука за активно тражење посла коју организује Национална служба за запошљавање бићете припремљени да се успешно представите послодавцу, напишете радну биографију и припремите за разговор за посао.
Последња измена 13.01.2020.
-
Агенције за запошљавање информишу и посредују у запошљавању у земљи и иностранству, нуде професионалну оријентацију и саветовање о планирању каријере, исто као и Национална служба за запошљавање. Услуге су бесплатне за незапослена лица.
СПИСАК АГЕНЦИЈА ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ КОЈИМА ЈЕ ИЗДАТА ДОЗВОЛА ЗА РАД.
Последња измена 12.02.2020.
-
Саветовање о могућностима за развој каријере обавља се индивидуално, на основу личног захтева (неопходно је заказати термин) и/или упута надлежног саветника за запошљавање. Термин се, када је у питању лични захтев, може заказати код саветника за планирање каријере у филијалама НСЗ (на страници Мрежа, након избора града-филијале, контакти су унутар странице, у картицама Професионална оријентација и планирање каријере) или саветника за каријерно информисање у Центрима за информисање и професионално саветовање (ЦИПС) у НСЗ.
Последња измена 23.12.2021.
-
Програм јавних радова намењен је радном ангажовању првенствено теже запошљивих незапослених лица и незапослених у стању социјалне потребе, ради очувања и унапређења радних способности незапослених, као и ради остваривања одређеног друштвеног интереса. Јавни рад спроводи послодавац - извођач јавног рада, кога одређује Национална служба за запошљавање.Незапослено лице које је заинтересовано за укључивање у наведену меру, обраћа се свом саветнику за запошљавање који исто евидентира у оквиру индивидуалног плана запошљавања. Услови за ангажовање лица на јавним радовима се прописују јавним конкурсом за организовање спровођења јавних радова
Последња измена 23.12.2021.
-
Национална служба за запошљавање пружа подршку незапосленим особама са инвалидитетом путем следећих програма: професионална рехабилитација особа са инвалидитетом, програми подстицања запошљавања особа са инвалидитетом, процена радне способности и могућности запослења или одржања запослења.
Последња измена 22.01.2020.
-
Приликом пријаве на евиденцију незапослених после престанка радног односа, односно престанка осигурања, добићете информацију и упут за подношење захтева за новчану накнаду. Право на новчану накнаду може се остварити под условима и на начин прописан Законом о запошљавању и осигурању за случај незапослености, а о вашем захтеву одлучује се у поступку за који је надлежна филијала Националне службе у којој сте пријављени на евиденцију уз примену правила утврђених Законом о општем управном поступку.
Захтев можете поднети на више начина:
· У просторијама филијале Националне службе за запошљавање у којој сте пријављени на евиденцију. У овом случају захтев се уноси директно у информациони систем Националне службе уз преузимање неопходних података из Централног регистра обавезног социјалног осигурања;
· На адресу електронске поште филијале, према процедури коју можете пронаћи овде.
Право на новчану накнаду можете остварити ако су кумулативно испуњени следећи услови:
- да сте се у року од 30 дана од дана престанка радног односа, односно престанка осигурања пријавили на евиденцију незапослених и поднели захтев за новчану накнаду, како би право остварили у пуном обиму;
- да сте били осигурани за случај незапослености најмање 12 месеци непрекидно или са прекидима у последњих 18 месеци. Непрекидним осигурањем сматра се и прекид обавезног осигурања краћи од 30 дана;
- да вам је осигурање престало на један од начина прописаних законом, односно да није престао вашом вољом или кривицом.
- да сте после престанка радног односа на основу ваше воље или кривице поново били минимално осигурани 12 месеци непрекидно или 12 месеци са прекидима у последњих 18 месеци.
На веб презентацији Националне службе можете пронаћи детаљне информације о праву на новчану накнаду.
Последња измена 26.01.2022.
-
Ако вам је радни однос престао вашом вољом (отказом или споразумом са послодавцем) или кривицом, или сте се определили за отпремнину из буџета Републике Србије, у поступку решавања вишка запослених у износу који је виши од износа који би вам ваш послодавац исплатио према Закону о раду, не можете остварити право на новчану накнаду. Неопходно је да поново будете осигурани минимално 12 месеци непрекидно или са прекидима у последњих 18 месеци, да бисте могли да остварите право у некој следећој незапослености.
Последња измена 13.01.2020.
-
Новчана накнада припада незапосленом од наредног дана од дана престанка обавезног осигурања, ако се пријави и поднесе захтев Националној служби за запошљавање у року од 30 дана од дана престанка радног односа или престанка осигурања.
Ако захтев поднесе по истеку наведеног рока, новчана накнада припада само за преостало време од дана подношења захтева.
Право на новчану накнаду не може да оствари незапослени ако захтев поднесе по истеку исплатног периода за које би право на новчану накнаду припадало по закону.
У рок за подношење захтева не рачуна се време за које је незапослени по прописима о здравственом осигурању био привремено спречен за рад.
Последња измена 13.01.2020.
-
О вашем захтеву за новчану накнаду одлучује филијала Националне службе за запошљавање, по правилу у року од 30 дана од покретања поступка.
Ако сте незадовољни решењем филијале као првостепеног органа, можете изјавити жалбу директору Националне службе за запошљавање. Свако првостепено решење садржи упутство о правном средству.
Жалбу можете доставити и на адресу електронске поште филијале по процедури за електронско подношење захтева за новчану накнаду. Детаљније можете видети овде.
По жалби, одлуку доноси директор НСЗ у року од 60 дана од дана када је предата уредна жалба.
Ако сте незадовољни решењем којим је другостепени орган одлучио по жалби, можете покренути управни спор код Управног суда са седиштем у Београду у року од 30 дана од дана пријема другостепеног решења.
Детаљнију информацију о поступку остваривања права можете пронаћи на веб презентацији Националне службе за запошљавање.
Последња измена 26.01.2022
-
Право на новчану накнаду обухвата:
· Новчану накнаду у нето износу,
· Пензијско и инвалидско осигурање и
· Здравствено осигурање.
Последња измена 24.01.2020.
-
Дужина исплатног периода зависи од стажа осигурања који се утврђује на основу периода пријаве на обавезно социјално осигурање за случај незапослености , осим ако се право остварује у трајању од 24 месеца када се стаж осигурања утврђује у складу са прописима о пензијском и инвалидском осигурању.
- За стаж осигурања у дужини од једне до пет година, период исплате накнаде износи три месеца.
- За стаж осигурања у дужини од 5 до 15 година, период исплате накнаде износи 6 месеци.
- За стаж осигурања од 15 до 25 година, период исплате накнаде износи 9 месеци.
- За стаж осигурања дужи од 25 година, период исплате накнаде износи 12 месеци.
- Ако незапосленом недостаје до две године до испуњавања првог услова за остваривање права на пензију, у складу са прописима о пензијском и инвалидском осигурању, период исплате може трајати и 24 месеца.
За поновно остваривање права на новчану накнаду рачуна се само новоостварени стаж осигурања, осим за лица којима до испуњавања првог услова за пензију недостаје 2 године. Провера ових чињеница врши се у Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање.
Новчана накнада исплаћује се у месецу за претходни месец на рачун отворен у банци Поштанска штедионица.
Последња измена 24.01.2020.
-
Република Србија са одређеним бројем земаља има закључене билатералне споразуме о социјалном осигурању којима је регулисано и давање за случај незапослености. Провера у иностарнству подразумева да надлежна организација за запошљавање те државе потврди стаж који би био признат да се новчана накнада остварује пред тим органом као и податак о евентуалном коришћењу новчане накнаде. Потврђени стаж осигурања се сабира са стажом навршеним у Републици Србији.
Последња измена 13.01.2020.
-
Ако незапосленом недостаје до две године до испуњавања првог услова за остваривање права на пензију, период исплате може трајати до 24 месеца. У поступку по захтеву врши се провера стажа осигурања у надлежној филијали РФ ПИО и само ако се утврди да су испуњени услови за остваривање права на пензију у периоду од две године од престанка последњег осигурања, признаје се право на новчану накнаду у трајању од 24 месеца. Ово право престаје испуњавањем првог услова за пензију (превремена старосна или старосна пензија, а може престати и из других разлога прописаних законом).
Последња измена 24.01.2020.
-
Висина новчане накнаде утврђује се на начин прописан законом. На исту ће првенствено утицати укупни износ зараде, односно накнаде зараде, основице осигурања или уговорене накнаде у последњих 12 месеци који претходе месецу у којем вам је престало осигурање. Номинални износ новчане накнаде утврђен решењем односи се на онај број календарских дана за који вам припада новчана накнада у првом месецу остваривања права. Овако исказана новчана накнада представља „бруто“ износ јер у себи садржи припадајуће доприносе за пензијско и инвалидско и здравствено осигурање. Законом је прописан износ најниже и највише новчане накнаде за цео календарски месец и овај износ ће примати сви којима је на основу њихове зараде утврђена накнада у нижем или вишем износу.
Основне информације о начину израчунавања висине новчане накнаде можете пронаћи на веб презентацији Националне службе за запошљавање.
Детаљну информацију о методологији утврђивања висине и обрачуну новчане накнаде као и примере обрачуна можете погледати овде.
Последња измена 26.01.2022.
-
За време остваривања права на новчану накнаду имате право на здравствено осигурање и ви и чланови ваше породице који нису осигурани по другом приоритетнијем основу.
Уколико нисте корисник новчане накнаде преко Националне службе за запошљавање и немате други сопствени основ осигурања, нити можете да се осигурате као члан породице, можете да будете обавезно здравствено осигурани као незапослено лице уколико су вам приходи испод прописаног цензуса, а што утврђује филијала/испостава РФЗО у којој имате пребивалиште. Цензус се разликује од месеца до месеца. Уколико су вам приходи изнад прописаног цензусаможетеда се укључите у обавезно здравствено осигурање.
Последња измена 23.12.2021.
-
Уколико нисте осигурани, имате могућност да сами уплаћујете доприносе за пензијско иинвалидско осигурање при чему можете да изаберете једну од 13 понуђених основица. Основице се мењају почетком године и важе целу годину. Обавезно осигурање по овом основу може трајати колико год ви желите. Неопходно је редовно уплаћивати доприносе за време трајања осигурања, јер се у противном период осигурања за који нису плаћени доприноси не може признати у стаж. Како бисте сами уплаћивали доприносе за пензијско и инвалидско осигурање потребно је да поднесете захтев надлежној филијали.
Последња измена 26.01.2022.
-
Самостална уплата доприноса не односи се на здравствено осигурање већ само на пензијско осигурање. Уколико желите и здравствено да се осигурате, обратите се Републичком фонду за здравствено осигурање.
Последња измена 26.01.2022.
-
Странац се може запослити у Републици Србији под условом да поседујевизу за дужи боравак по основу запошљавања /одобрење за привремени боравак /одобрење застално настањење и дозволу за рад.
Последња измена 10.11.2020.
-
За издавање дозвола за рад странцима надлежна је Национална служба за запошљавање.
Последња измена 13.01.2020.
-
Да, постоје. Обрасци захтева за издавање дозвола за рад се могу преузети на веб презентацији Националне службе за запошљавање (НСЗ), у оквиру секције Дозволе за рад или у филијалама НСЗ-а.
Последња измена 26.01.2022.
-
Постоји више врста дозвола за рад, за сваку дозволу постоји посебан образац захтева који се може преузети са веб презентације Националне службе за запошљавање:
1. Захтев за издавање личне радне дозволе
2. Захтев за издавање радне дозволе за запошљавање
3. Захтев за издавање радне дозволе за упућена лица
4. Захтев за издавање радне дозволе за кретање у оквиру привредног друштва
5. Захтев за издавање радне дозволе за независног професионалца
6. Захтев за издавање радне дозволе за оспособљавање и усавршавање
7. Захтев за издавање радне дозволе за самозапошљавање.
Последња измена 26.01.2022.
-
Захтев за издавање, односно продужење дозволе за рад за странце, подноси се организацији надлежној за послове запошљавања према:
1) Месту привременог боравка или сталног настањења странца, код дозвола које се издају на захтев странца (лична радна дозвола или дозвола за оспособљавање и усавршавање кад је подноси странац);
2) Седишту послодавца, за дозволе за рад које се издају на захтев послодавца и уколико је послодавац регистрован у Републици Србији (радна дозвола за запошљавање, за упућена лица, за кретање у оквиру привредног друштва и за оспособљавање и усавршавање кад захтев подноси послодавац);
3) Месту где се рад обавља (радна дозвола за самозапошљавање и радна дозвола за независног професионалца).
Последња измена 24.01.2020.
-
За захтев за издавање дозволе за рад наплаћује се такса за захтев и такса за издавање дозволе за рад.Трошкове издавања радне дозволе сноси подносилац захтева за издавање дозволе за рад. Ако је подносилац захтева послодавац – обавезу плаћања таксе не може пренети на странца. Износи и бројеви рачуна такси доступни су на веб презентацији Националне службе за запошљавање.
Последња измена 26.01.2022.
-
Ако нисте у могућности да активно тражите посао и извршавате друге обавезе по прописима о запошљавању из здравствених или других оправданих разлога потребно је да о овим чињеницама без одлагања обавестите вашег саветника за запошљавање и ако сте у могућности приложите и одговарајуће доказе.
Оправданост разлога за привремену спреченост за рад се цени на основу достављених доказа надлежне институције или изјаве незапосленог, узимајући у обзир све околности у сваком појединачном случају.
Ако сте остварили право на новчану накнаду, исплата исте може се наставити за време привремене спречености за рад утврђене према прописима о здравственом осигурању, али не дуже од 30 дана од дана настанка привремене спречености, као и за време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одсуства са рада због посебне неге детета, према прописима из области рада или другим прописима којима се регулише одсуство са рада.
Последња измена 26.01.2022.
-
У неким општинама постоји услуга под називом „становање уз подршку“. Она је доступна младим људима од 15 до 26 година, најдуже две године. Њу могу користити млади који напуштају хранитељске породице или установе социјалне заштите, а не могу да се врате у своју породицу. Услугу могу да користе и млади наведеног узраста који немају услова да живе у својој породици, а не желе да иду у хранитељску породицу или установу социјалне заштите. Становање уз подршку подразумева помоћ развоја самосталности, укључујући и помоћ око радног ангажовања.
Последња измена 30.09.2020
-
Закон познаје разлоге за престанак права на новчану накнаду али и разлоге за обуставу исплате новчане накнаде.
Kориснику новчане накнаде престаје право на новчану накнаду, ако:
- се брише са евиденције, у складу са законом;
- престане да се води евиденција о незапосленом, у складу са законом;
- не обавести Националну службу у року од 5 дана о промени која је услов или основ за стицање, остваривање или престанак права на новчану накнаду;
- се од стране надлежног органа утврди да ради код послодавца без уговора о раду или уговора о привременим и повременим пословима;
- поднесе захтев за престанак права.
Исплата новчане накнаде кориснику се обуставља за време за које мирују права по основу незапослености, и то:
- трајања уговора о обављању привремених и повремених послова;
- одслужења или дослужења војног рока;
- издржавања казне затвора, трајања притвора, изречене мере безбедности, васпитне или заштитне мере, у трајању до шест месеци;
- боравка у иностранству у случају када је незапослени или његов брачни друг упућен на рад у иностранство у оквиру међународно-техничке или просветно-културне сарадње у дипломатска, конзуларна и друга представништва.
По престанку разлога за обуставу исплате, незапослени остварује право на исплату новчане накнаде за преостало време за које је признато право на новчану накнаду ако се пријави и поднесе захтев за остваривање права у року од 30 дана.
Последња измена 26.01.2022.
-
Обавеза је сваког незапосленог лица да обавести Националну службу за запошљавање о свакој промени која утиче на стицање или губљење права или обавеза по Закону о запошљавању и осигурању за случај незапослености, најкасније пет дана од настанка промене. Истовремено и послодавци су у обавези да изврше пријаву на обавезно социјално осигурање за све категорије осигураника запослених. Такође предузетници и оснивачи, односно чланови привредних друштава дужни су да се пријаве на обавезно социјално осигурање, у складу са законом. Националнa службa ће, поступајући по обавештењу незапосленог лица, проверити да ли је ова промена евидентирана у бази Централног регистра обавезног социјалног осигурања, односно преузета у евиденцију незапослених што за поседицу има престанак вођења евиденције, а за кориснике новчане накнаде и престанак права или обиставу исплате. У случају да незапослно лице не обавести Националну службу о запослењу исто ће за последицу имати брисање лица са евиденције, а за кориснике новчане накнаде и престанку права без могућности да се у некој наредној незапослености настави коришћење преосталог права.
Последња измена 30.09.2020